Praca w domu jest codziennością bardzo wielu rodziców. Niestety nie zawsze dzieci w tym czasie są w żłobku, przedszkolu lub u dziadków. Wyzwanie spędzenia efektywnego dnia w pracy i zapewnienia odpowiedniej uwagi swojej pociesze, nie należy do najłatwiejszych. Jednak warto spróbować wprowadzić kilka zasad, które umożliwią pogodzenie tych dwóch światów.

Zrób plan dnia

Znając już przyzwyczajenia swojego dziecka, można wyznaczyć sobie godziny intensywniejszej pracy, w czasie jego drzemki lub czasu na zabawę. Dostosowanie się wzajemnie, pozwoli uniknąć zdenerwowania i niepotrzebnej irytacji. Warto poświęcić chwilę na zabawę z dzieckiem, żeby nie czuło się całkowicie zignorowane.

Zadbaj o zaspokojenie wszystkich potrzeb

Nawiązując do poprzedniego punktu, dobrze jest zagwarantować maluchowi wszystkie jego oczekiwania. Czas na zabawę, moment na sen i regenerację, a także pełny brzuszek. To, że rodzic pracuje i nie ma czasu na drugie śniadanie, nie oznacza, że jego dziecko też nie będzie jeść. Pełny brzuszek i sucha pieluszka to podstawa.

5 rad jak pracować z małym dzieckiem w domu

Przygotuj miejsce pracy

Nie można siedzieć z komputerem pomiędzy zabawkami dziecka. W oczach malucha będziemy częścią jego rozrywkowego świata. Trzeba wyznaczyć miejsce, w którym się pracuje i pokazać dziecku, że tutaj mama robi ważne rzeczy i nie można jej przeszkadzać. Po czasie maluch zrozumie, że jest to przestrzeń tylko dla rodzica pracującego.

Pozwól na samodzielność

Nadopiekuńczość nie jest dobrym ruchem. Pozwól maluchowi na eksperymentowanie, poznawanie świata i samodzielność. Oczywiście, musisz zapewnić mu bezpieczeństwo, ale jeżeli zrobi coś nie tak, albo się ubrudzi – dozna i nauczy się czegoś nowego, a Ty skupisz się na pracy.

Przerwy to podstawa

Nawet krótkie, kilkuminutowe przerwy pozwolą na lepszą efektywność i dadzą dziecku poczucie, że mama go nie ignoruje. Zjedzcie razem obiad, pobawcie się przez chwilę, przytulcie się czy pośpiewajcie piosenkę. Powiedz dziecku, jak bardzo go kochasz, zapytaj, czego potrzebuje i przypomnij, że pracujesz, ale świetnie Ci idzie, bo on jest cicho i ładnie się bawi.