Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wymagająca może być praca w domu. Co prawda, nie trzeba wstawać z dużym wyprzedzeniem, przewidując czas na dojazd do pracy jak i stanie w korkach, jednak mogą się z nią wiązać inne trudności. Znaczna część osób pracująca  w trybie home office zaznacza, że w domowych warunkach łatwiej o rozproszenie uwagi, niż w biurze. Dlatego, w niniejszym artykule zaserwujemy wam garść porad jak urządzić domowe biuro, które będzie sprzyjać skupieniu.

Dobór miejsca jest ważny

Fakt to niepodważalny – aby zachować produktywność, należy wyznaczyć sobie miejsce do pracy. Najlepiej byłoby zaadaptować jedno z domowych  pomieszczeń na domowy gabinet, jednak zdajemy sobie sprawę, że niewiele osób ma taką możliwość. Daje to możliwość odizolowania się na czas pracy, aby uniknąć rozpraszaczy  jak i dużą dowolność w wybieraniu umeblowania. Niestety, nie każdy dysponuje takimi warunkami lokalowymi. Domowe biuro organizuje się więc w części innego pomieszczenia, biorąc pod uwagę, aby nie znajdowało się w miejscu przechodnim, oraz charakteryzowało się dobrym dostępem do światła naturalnego, co pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Nie każdy jest zahartowany w pracy w przestrzeniach typu open space, więc w wielu przypadkach, dobrze sprawdzi się dodatkowe odgrodzenie się. Można wykorzystać parawan, lub posłużyć się odpowiednim ustawieniem mebli tak, aby stworzyć zaciszny kącik sprzyjający pracy w skupieniu.

Kolejna wskazówka – zadbaj, aby w miarę możliwości biurko ustawić bokiem do okna, aby światło nie odbijało się od komputerowego monitora. Jeżeli nie posiadasz takich możliwości, zaopatrz okna w rolety, za pomocą których zaciemnisz pomieszczenie, gdy będzie taka potrzeba.

O czym pamiętać urządzając domowe biuro?

Zdrowa postawa, czyli dobór biurka i krzesła

Wiele osób rezygnuje z kupna biurka, usprawiedliwiając się brakiem miejsca. Sęk w tym, że praca z kanapy w salonie sprawdza się jedynie na krótką metę. Gdy w perspektywie mamy długie godziny spędzone na pracy przed komputerem, zadbanie o odpowiednie stanowisko pracy to obowiązek. Zdrowie mamy jedno, a długie przebywanie w nieodpowiedniej pozycji zdecydowanie mu nie sprzyja. Dlatego właśnie warto zainwestować w biurko i dobrać do niego ergonomiczne krzesło. Jeżeli mieszkanie jest niewielkie, można zdecydować się na biurko na kółkach, które po skończonej pracy można będzie przesunąć gdzieś, gdzie nie będzie zawadzało domownikom.

W doborze biurka uwzględnij charakterystykę swojej pracy, a mianowicie to, czego dni niej potrzebujesz. Jeżeli posługujesz się wyłącznie laptopem, wystarczy Ci najprostszy model biurka. Z kolei gdy musisz otaczać się sprzętami (tablet, dodatkowe monitory, drukarka) i sporą ilością dokumentacji w wersji papierowej, zdecyduj się na biurko wyposażone w praktyczne szafki czy dodatkowe blaty, aby móc jak optymalnie wykorzystać przestrzeń.

Zadbaj o porządek w zasięgu wzroku

Nawet jeżeli z natury jesteś bałaganiarzem i całkiem sprawnie egzystujesz w rozgardiaszu, zadbaj, aby przestrzeń w pobliżu miejsca, które wyznaczyłeś sobie do pracy, była uporządkowana. Badania wskazują, że wywiera to pozytywny wpływ na koncentrację.