Zakładając firmę, przedsiębiorcy na pierwszą siedzibę zazwyczaj wybierają własne mieszkanie. Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, co zdecydowanie nie dziwi. Jest to wygodne i oszczędne rozwiązanie, ale posiada ono również swoje wady.

Oszczędność

Firma w mieszkaniu do duża oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Czas potrzebny na dotarcie do pracy można przeznaczyć na bardziej istotne zajęcia, a ewentualne dojazdy mogą wiązać się np. ze spotkaniami z klientami. Brak dojazdów do miejsca pracy zaoszczędza czas oraz np. ogranicza koszty paliwa. Zarejestrowanie działalności w miejscu zamieszkania pozwala na uniknięcie dodatkowych nakładów finansowych, które zwykle wiążą się z wynajęciem lokalu bądź biura oraz dodatkowymi opłatami za np. prąd.

Firma w mieszkaniu – czy to dobre rozwiązanie?

Podatki firmy w mieszkaniu

Rejestrując firmę w domu, możemy uznać wydatki związane z eksploatacją mieszkania jako koszty uzyskania przychodu, co dokładnie dotyczy osób, których usługi nie muszą być wykonywane u klienta. Co za tym idzie, choć każdy może wskazać swoje mieszkanie jako siedzibę firmy, osoby trudniące się np. remontem mieszkań, nie mogą odliczyć kosztów mieszkaniowych. Pamiętać należy, że zarejestrowanie firmy w domu oznacza wyższy podatek od nieruchomości, w której są te lokalne, które są przeznaczone do prowadzenia działań biznesowych. Samo zarejestrowanie działalności nie musi powodować wyższego podatku. To będzie zależało od decyzji urzędników gminy, której musimy zgłosić fakt zarejestrowania działalności. Zależne to będzie również od charakteru prowadzonej firmy.

Higiena pracy jako istotny czynnik

W przypadku firmy, której działalność opiera się o pracę z domu, zaoszczędzamy dużo czasu na dojazdy, ale jednocześnie doskwierać może nam zaburzenie higieny pracy. Objawia się to m.in. w trudnościach z oddzieleniem strefy prywatnej od zawodowej, ponieważ obie mogą się przenikać m.in. na widoczny brak zmiany warunków pracy i odpoczynku. Praca w domu zwykle oznacza też brak współpracowników oraz wymiany z nimi doświadczeń. Ostateczna decyzja zależna jest jednak od osobistych preferencji każdej osoby.