System EDI, a zatem elektroniczna wymiana danych to sposób na pełną efektywność procesów w łańcuchu dostaw. Ta nieustannie ewoluująca technologia pozwala przedsiębiorstwom usprawniać procesy biznesowe, zwiększać ich transparentność i osiągać coraz ambitniejsze cele. Zobacz, czym dokładnie jest EDI i w jakich branżach można wykorzystać to rozwiązanie.
System EDI, czyli co?
Pod pojęciem „system EDI” kryje się termin Electronic Data Interchange, czyli elektroniczna wymiana danych. To rozwiązanie może być zastosowane w wielu obszarach procesów w firmie – począwszy od komunikacji z partnerami biznesowymi (B2B czy B2G), aż po tę prowadzoną wewnątrz. W ramach systemu można wymieniać dokumenty w formacie cyfrowym w maksymalnie zautomatyzowany sposób. EDI może objąć m.in.:
- wymianę informacji o zamówieniach z dostawcami;
- procesy fakturowania – natychmiastowe generowanie, wysyłkę i przetwarzanie tych dokumentów rozliczeniowych w formacie cyfrowym;
- zarządzanie danymi podstawowymi (Master Data Management);
- dostarczanie elektronicznych powiadomień o dostawie dla usług logistycznych;
- obsługę wezwań do zapłaty;
- udostępnianie informacji o produktach.
W jakich branżach można wykorzystać EDI?
System EDI jest bardzo wszechstronnym rozwiązaniem, dzięki któremu zarządzanie łańcuchem dostaw staje się prostsze i bezpieczniejsze. Świetnie sprawdza się m.in. w obszarach:
- e-sprzedaży i e-biznesu;
- retail/FMCG (np. producenci, dostawcy, sprzedawcy detaliczni, partnerzy serwisowi);
- TSL (dostawcy usług logistycznych);
- Automotive (OEM, dostawcy TIER 1-3);
- HORECA (np. sieci restauracji, hotele, firmy cateringowe);
- produkcji odzieży i tekstyliów;
- opieki zdrowotnej i farmacji;
- branży instalacyjnej (producenci, dostawcy, sieci handlowe);
- handlu zagranicznego.
Każda z tych branż potrzebuje rozwiązania skrojonego na miarę swoich potrzeb biznesowych. Odpowiednio dobrane i wdrożone, pozwoli osiągnąć szereg korzyści – począwszy od oszczędności pieniędzy, przez zwiększenie wydajności działalności aż po usprawnienie procesów korporacyjnych czy wsparcie realizacji strategii ESG. Warto zatem rozważyć wdrożenie EDI.
Jak wdrożyć system EDI?
Aby system EDI mógł działać, należy zastosować standardy technologiczne, które będą spójne dla wszystkich stron uczestniczących w wymianie danych. Wykorzystuje się w nim określone formaty danych, np. GS EANCOM®, UN/EDIFACT, jak również standardy identyfikacyjne – GLN, GTIN czy SSCC. Takie podejście jest gwarancją sprawnego i niezakłóconego przesyłania informacji pomiędzy różnymi systemami informatycznymi.
Zanim jednak dobierze się odpowiednie rozwiązanie, konieczna jest analiza procesów biznesowych w organizacji. Warto określić m.in. jakie procesy mają być wsparte przez EDI, jak wiele dokumentów wymieniasz z partnerami, czy używany system ERP pozwala na wymianę danych oraz czy firma ma numer GLN. Dopiero po wstępnym „audycie” można dobrać odpowiednie rozwiązanie z obszaru elektronicznej wymiany danych. Może to być np. internetowy portal EDI, czyli WebEDI (odpowiedni przy prowadzeniu działalności na małą skalę) lub system zintegrowany z firmowym ERP.
Jak zatem znaleźć odpowiednie rozwiązanie? Najlepszym sposobem jest podjęcie współpracy z doświadczonym partnerem w tym obszarze. Specjaliści, np. z EDITEL, przeanalizują Twoje procesy biznesowe i dobiorą rozwiązania z obszaru EDI, które realnie usprawnią codzienną działalność. Zacznij od konsultacji. Rozmowa do niczego nie zobowiązuje, a pozwoli podjąć świadomą decyzję co do tego, czy system EDI sprawdzi się w Twojej firmie.