Dieta bezglutenowa opiera się o całkowitą rezygnację z produktów, które zawierają w sobie gluten. Składnik ten to nic innego, jak mieszanina zapasowych białek roślinnych, występujących w zbożach takich jak pszenica, orkisz, jęczmień, żyto czy hybrydy zbóż. Wysoka zawartość proliny i kwasu glutaminowego  sprawia, że białka te zyskują jedną nazwę: gluten. Warto dodać, że nawet obróbka technologiczna tych zbóż nie zmniejsza toksyczności prolamin oraz ich struktura nie ulega żadnym modyfikacjom. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej diety? Czym są rzeczywiście produkty bezglutenowe?

Produkty bezglutenowe

Wszystkie produkty, w których zawartość glutenu jest niższa niż 20 ppm określane są jako produkty bezglutenowe. Są one sygnowane symbolem przekreślonego kłosa. Ich produkcja musi być w całości podporządkowana przetwórstwu jedynie roślin i zbóż bezglutenowych.

Wskazania do stosowania diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa powinna skupić się na dostarczaniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych z wyłączeniem tych, które w składzie posiadają gluten bądź mogą być nim zanieczyszczone. Jest ona zalecana w leczeniu osób chorujących na celiakię, alergię na pszenicę, nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, opryszczkowatego zapalenia skóry oraz ataksji.

Dieta bezglutenowa – co warto o niej wiedzieć?

Celiakia

To choroba trzewna, zaliczająca się do zaburzeń immunogenetycznych, objawiająca się nietolerancją glutenu. Dotyka zwykle osoby genetycznie predysponowanych, które posiadają glutenozależne objawy kliniczne oraz przeciwciała typowe dla celiakii oraz poszczególnych haplotypów HLA. To choroba, która towarzyszy pacjentom przez całe życie. Choroba ta została dokładnie opisana dopiero w 1950 roku przez holenderskiego lekarza Dicke. Dowiódł on, że stan osoby chorej pogarsza się na skutek białka pszenicy, a konkretnie jego rozpuszczalnej frakcji, a mianowicie gliadyny.  

Choroba ta objawia się występowaniem obfitych, lśniących stolców o barwie szarożółtej, widocznymi w kale resztkami pokarmowymi oraz nieprzyswojonymi tłuszczami, wypróżnianiem się co najmniej 3-4 razy na dobę, typowo wydęty i duży brzuch, bladą skórą, wychudzeniem, zmianą usposobienia, niechęcią do kontaktów z innymi ludźmi czy zahamowaniem rozwoju psychofizycznego u dzieci.

Pokarmy spożywane na diecie bezglutenowej

Wbrew pozorom dieta bezglutenowa może być urozmaicona i składać się z bogatej listy, przeróżnych produktów. Współcześnie w sklepach występuje wiele zamienników dla tradycyjnych produktów, zawierających gluten. Oprócz tego dostępnych jest wiele naturalnych produktów, wolnych od glutenu. Do produktów naturalnie bezglutenowych zalicza się ryż, grykę, kukurydzę, proso, komosę ryżową, amarantus, sorgo, teff czy tapiokę. Dodatkowo można sięgać po mąki bezglutenowe, wszystkie owoce i warzywa, rośliny strączkowe, nieprzetworzone ryby, mięso, bezglutenowe wędliny i przetwory, mleko i produkty mleczne, tłuszcze roślinne i orzechy, desery takie jak budynie, galaretki i kisiele, zioła i łagodne przyprawy oraz napoje, soki, kawa i herbata.