Wszystkie zakłady produkcyjne dążą do perfekcyjnej logistyki, optymalizacji każdego pojedynczego procesu mającego miejsce w firmie. Na szczęście istnieje wiele możliwości, które gwarantują nie tylko pełne zadowolenie z efektu końcowego, ale także wzrost wydajności maszyn oraz przełożenie każdego czynnika na realny zysk. Jednym z udogodnień godnym szczególnej uwagi jest system MES, czyli Manufacturing Execution System. Poza zaproponowaniem modelu procesów produkcyjnych, monitoruje je na bieżąco i generuje na tej podstawie raporty. Są one obrazem skuteczności wdrożonych rozwiązań i podpowiedzią, co jeszcze można poprawić dla wzrostu efektywności.

System MES - wsparcie logistyczne dla zakładów produkcyjnych

Czym wyróżnia się system MES?

Wielu Klientów zgodnie twierdzi, iż system mes to jedno z najlepszych rozwiązań w planowaniu produkcji, tym bardziej, że istnieje możliwość jego pełnej integracji z innymi, zewnętrznymi programami. Jest kompatybilny między innymi z systemami logistycznymi, w które firma zainwestowała już wcześniej, dzięki temu zainwestowane środki nie są marnowane. To, czy system MES zasługuje na pochlebne opinie jest pełne śledzenie każdego etapu produkcji, od samego początku do końca. Mowa tutaj o pierwszych fazach, czyli etapach wykorzystywania poszczególnych komponentów, przyjmowania zamówień oraz końcowych – pakowaniu i wysyłce. Użytkownicy programu mogą być spokojni o swoje priorytety, którymi najczęściej jest dbałość o zachowanie bezpieczeństwa wszystkich produktów. Największą uwagę przykładają do tego branże motoryzacyjna, spożywcza oraz kosmetyczna. Każde ewentualne uchybienie może spowodować nadszarpnięcie zbudowanego zaufania, które było budowane latami. Na szczęście nie jest to straszne firmom, które zdecydowały się na inwestycję w system MES, zwłaszcza, że podsumowaniem wszystkich działań są regularne raporty. Można z nich wywnioskować same niezbędne informacje na temat zachodzących zjawisk w każdym zakątku hali produkcyjnej. Monitorowana jest praca całego zespołu oraz maszyn biorących udział w procesach produkcyjnych.

Jakie działy może wspierać system MES?

System MES to jedno z najlepszych rozwiązań dla firm produkcyjnych, śmiało można stwierdzić, że jest dedykowany do zadań specjalnych. Wspiera na najwyższym poziomie co najmniej kilka działów, na przykład logistykę, utrzymanie ruchu, planowania produkcji. Wśród wielu dostępnych funkcji i możliwości pozwala na określenie genealogii serii oraz partii poszczególnych komponentów. Wszystkie dokumenty mają elektroniczny obieg, co zapobiega marnowaniu papieru na ich wydruk, co ma znaczenie dla ochrony środowiska. W przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości system zleca pobranie próbek w celu skontrolowania jakości wyrobów, które za każdym razem powinny spełniać wszystkie niezbędne kryteria bezpieczeństwa. Na stronie internetowej producenta systemu MES znajdują się wszystkie niezbędne informacje, a wśród nich wymagania sprzętowe do instalacji całego oprogramowania. W przypadku jakichkolwiek pytań zawsze można liczyć na fachową pomoc, co podnosi i tak wysokim poziom atrakcyjności systemu.