Planujesz założyć sklep internetowy, jednak obawiasz się szeregu formalności, który na Ciebie czeka? Nie przejmuj się, problem ten dotyczy wielu osób. Jednak odpowiednio podchodząc do tematu, można założyć biznes szybko i sprawnie. Dowiedz się, jak to zrobić.

CEIDG i PKD - handel i formalności

Założenie działalności gospodarczej wymaga załatwienia licznych formalności. Dotyczy to nie tylko handlu, ale również każdej innej branży. Skupmy się jednak na sklepie internetowym i tym, co trzeba zrobić, aby móc go uruchomić. Otóż przede wszystkim trzeba zarejestrować firmę. W tym celu wypełnia się formularz CEIDG. Wbrew powszechnemu przekonaniu jego wypełnienie wcale nie jest szczególnie trudne. Większość pytań dotyczy kwestii bardzo podstawowych, przez co przedsiębiorca nie ma problemu z wypełnieniem dokumentu. Niemniej jednak istnieją pewne pola, których wypełnienie nie jest aż tak proste. Chodzi tutaj przede wszystkim o PKD. Jest to skrót, który większości osób pozostaje nieznany.

 

PKD oznacza Polską Klasyfikację Działalności. Innymi słowy PKD to system kodowania działalności, w celu ich uporządkowania. Zakładając firmę, należy przypisać jej właściwy kod zgodnie z profilem działalności. Zgodnie z pkd handel oznacza się kodem, którego początek to liczba 47. Jednak w zależności od specyfiki danej firmy, w dalszej kolejności konieczne jest dołączenie odmiennych znaków. Dość łatwo je znaleźć właściwe oznaczenia na stronie ministerstwa. Można również złożyć wniosek o nadanie numeru PKD.

 

Razem z formularzem CEIDG należy także złożyć wniosek o nadanie numerów NIP i REGON. Później pozostaje już jedynie czekać na zarejestrowanie firmy. Ostatecznie zatem wygląda na to, że proces rejestrowania działalności gospodarczej wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Ponadto można liczyć na wsparcie w tym zakresie. Kto może pomóc w rejestracji firmy?

Wsparcie w rejestracji firmy

Nie każdy czuje się na siłach, aby samodzielnie przejść przez proces rejestracji firmy. Całe szczęście istnieje wiele podmiotów, które mogą pomóc w tym obszarze. Są to:

 

  • banki,
  • kancelarie prawne,
  • biura rachunkowe.

 

Dzisiaj wiele banków oferujących konta firmowe świadczy również usługi w zakresie pomocy w rejestracji firmy. Niektóre zajmują się wręcz całą procedurą, przez co klient nie musi myśleć o niczym. Niemniej jednak decydując się na współpracę z bankiem w tym zakresie, nie można zapomnieć również o atrakcyjności oferowanego konta. Może się okazać, że nie jest ono dostatecznie dobre, aby było warte pomocy banku na etapie rejestracji firmy.

 

Kolejny podmiot, który może pomóc w kwestiach formalnych, to kancelaria prawna. Nie ma wątpliwości, że dobra kancelaria dopełni wszelkich formalności, przechodząc przez proces zakładania firmy szybko i sprawnie. Niestety usługa ta jest zwykle kosztowna.

 

Ostatnia opcja to pomoc ze strony biura rachunkowego. Przedsiębiorca tak czy inaczej musi nawiązać współpracę z biurem rachunkowym w ramach obsługi rachunkowości nowej firmy. Wiele biur oferuje darmowe wsparcie w rejestracji działalności gospodarczej.

 

Rejestracja sklepu internetowego - o jakich formalnościach pamiętać i jak ich dopełnić?