Jak można się domyślić większość sprzętów elektronicznych, w tym i smartfony bardzo niekorzystnie działają w kontakcie z wodą. Takich wypadków jest dość sporo, a to nam telefon wpadnie do wody, zalejemy go sokiem czy po prostu dopadnie nas ulewa. Jak prawidłowo wysuszyć telefon? Czego nie wolno robić? Jak kosztowna jest tego typu naprawa?

Telefon zalany wodą bądź napojami

Telefon w dzisiejszym świecie towarzyszy nam praktycznie wszędzie tak, gdzie jesteśmy. Jest on narażony na kontakt zarówno z wodą kranową, morską, słodkimi napojami czy też alkoholem, które mogą doprowadzić do zwarcia i powodować uszkodzenia w elektronice urządzenia. Zalanie telefonu prowadzi do korozji metalu, z którego stworzone są podzespoły. Warto wiedzieć, że woda słodka jest najmniej szkodliwa dla smartfonów. Brak minerałów sprawia, że słabo przewodzi prąd, jednak tak ja wszystkie może skutkować korozją. Woda słona z kolei bardzo dobrze przewodzi prąd, dlatego może przyśpieszyć do zajścia elektrolizy. Zapewnia ona także znacznie szybszą korozję metalu. Zalanie telefonu słodkim napojem sprawi, że duża zawartość cukru i lepkość utrudnią osuszenie i wyczyszczenie telefonu. Najbardziej niekorzystne dla tych urządzeń jest zalanie sokiem z kwasami organicznymi, ponieważ one wchodzą w reakcję z elektroniką, doprowadzając do jej uszkodzenia.

Zalany telefon – jak uratować?

Objawy zalania telefonu

Zalanie telefonu objawia się z reguły tym, że przyciski bądź ekran mogą słabiej reagować na dotyk, smartfon będzie się wyłączał i znacznie spowolniał, a bateria będzie się szybciej rozładowywać. Zdarza się, że po zalaniu telefonu nie pojawiają się od razu objawy, mogą one się uwidocznić nawet po kilku dniach.

Poradnik związany z zalanym telefon

Po zalaniu telefonu należy go natychmiast wyłączyć, następnie otworzyć obudowę i wyjąć baterię, jeśli jest to możliwe. Kolejno należy wyjąć kartę SIM, kartę pamięci, szufladki oraz zaślepki. Wszystkie wyjęte elementy trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem. Kolejno powinno się umieścić telefon w przewiewnym i ciepłym pomieszczeniu. Ostatni krok to oddanie urządzenia do specjalisty, która posiada fachową wiedzę na temat postępowania z zalanym telefonem.