Wirtualni asystenci to bardzo ciekawa profesja, która coraz częściej pojawia się w Polsce. Choć nie jest ona jeszcze tak popularna co na Zachodzie lub w USA, daje bardzo wiele możliwości, a korzystając z niej możemy w bardzo znaczący sposób ułatwić sobie pracę. W tym tekście przybliżamy sylwetkę wirtualnych asystentów i asystentek oraz odpowiadamy na pytanie, kim tak właściwie są, czym się zajmują oraz jakie typy prac możemy zlecać takim osobom.

Kim są wirtualni asystenci?

Wirtualni asystenci to osoby, które pracują jako freelancerzy. Świadczą oni usługi asystenckie w wielu formach przez internet. Najczęściej wirtualnymi asystentami są kobiety, stąd też najczęściej używa się określenia “wirtualne asystentki” w odniesieniu do tej profesji. Osoby takie można zatrudnić niezobowiązująco, zlecając im odpowiednie prace, które można wykonywać w sieci. Wirtualni asystenci rozliczają się najczęściej na podstawie opłaty za godzinę pracy. Może ona wynosić w zależności od oferty od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Czasami możemy również wykupić pakiety godzin czy rozliczać się ryczałtowo. Po zakończonej pracy wirtualni asystenci wystawiają nam rachunek lub fakturę. Dzięki temu nie musimy nawiązywać z nimi współpracy np. zatrudniając ich, a jedynie możemy korzystać z takich usług zewnętrzne. Do wirtualnego asystenta zwróci może się każda osoba — zarówno prywatna, jaki i firma czy duża korporacja. Trend ten przywędrował do Polski z Zachodu, gdzie jest już niezwykle popularny. Wirtualni asystenci w porównaniu do freelancerów wykonują przeważnie niestandardowe zadania, usługi czy pracę związaną konkretnie z daną branżą.

Porada: Wirtualnych asystentów znaleźć możemy np. na portalach dla freelancerów, w wyszukiwarce Google, na forach internetowych czy na grupach w social mediach. Warto jednak korzystać z portali dla freelancerów, gdzie każdy wirtualny asystent ma swój profil oraz oceny i nie jest anonimowy.

Jakimi rodzajami prac się zajmują wirtualni asystenci?

Wirtualni asystenci zajmują się wieloma rodzajami zleceń. Z pewnością są to prace, które można wykonać internetowo — online, bez wychodzenia z domu lub bezpośredniego spotkania. Do najpopularniejszych zadań takich osób będzie należało prowadzenie kalendarza, umawianie spotkań, kontakt z klientami firmy, przygotowanie oferty czy dokumentacji. Bardzo często osoby takie wykorzystuje się również w kampaniach marketingowych, kiedy przygotowujemy promocję naszej firmy. Kolejnym rodzajem pracy, którą zajmują się wirtualni asystenci, są prace monotonne i jednostajne. Jeśli chcemy wykonać bazę danych lub inne powtarzające się czynności można zatrudnić właśnie takie osoby. Z prośbą o pomoc możemy również zwrócić się do wirtualnych asystentów specjalizujących się w danej dziedzinie np. sprzedażowej czy administracyjnej. W takim wypadku możemy prosić ich o przygotowanie dokumentacji podatkowej, strategii sprzedaży czy wspieranie naszych działań. Ogólnie na rynku istnieje wielu asystentów wirtualnych, z których każdy może wykonywać nieco inny rodzaj usług. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu, aby u takich osób zamówić wiele prostych i podstawowych czynności.

Wirtualna asystentka — kim jest i czym zajmuje się wirtualna asystentka?

Dlaczego warto korzystać ich usług?

Wirtualni asystenci to bardzo korzystne rozwiązanie pod wieloma względami. Z pewnością ich największym plusem jest niezobowiązująca forma pracy. Z wirtualnych asystentek i asystentów korzystać możemy okazjonalnie oraz tylko w sytuacjach, kiedy tego potrzebujemy. Nie musimy zatem zatrudniać osób czy zobowiązywać się do korzystania z usług przez dłuższy czas. Dzięki temu wykorzystujemy jedynie nasze środki i płacimy, jeśli w danej chwili potrzebujemy pomocy. Na rynku istnieje też bardzo dużo osób świadczących tego typu usługi. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że w razie potrzeby pozostaniemy bez pomocy. Kolejnymi plusami wirtualnych asystentów jest możliwość zlecania prac odpowiednim osobom i efektywne wykorzystywanie budżetu. Jeśli chcemy zlecić prace łatwiejsze, możemy zrobić to osobom z mniejszym doświadczeniem i kompetencjami płacąc odpowiednio mniej. Możemy również wybierać konkretnych asystentów, którzy zajmują się konkretnymi zadaniami. Gdy będziemy potrzebowali zaś pomocy specjalisty lub osoby z dużym doświadczeniem, wybierzemy takiego asystenta, który spełni nasze oczekiwania. Wirtualni asystenci są osobami, które prowadzą swój własny biznes i działają na swój własny rachunek. Dzięki temu każda taka osoba będzie przykładała się do pracy i będzie chciała np. jak najlepiej zrealizować dane zlecenie. To częsty problem, gdy zatrudniamy pewne osoby na etacie, płacąc im zryczałtowane wynagrodzenie — a nie od efektów.

Kiedy warto zwrócić się do wirtualnego asystenta o pomoc?

Jeśli chcemy skorzystać z pomocy wirtualnych asystentów, istnieje kilka sytuacji, w których możemy to zrobić. Pierwszą z nich jest nagła i niespodziewana konieczność wykonania dodatkowej pracy. Jeśli prowadzimy firmę lub samodzielnie nie jesteśmy w stanie jej wykonać, możemy po prostu zamówić usługę u wirtualnego asystenta, który wykona ją szybko i niezobowiązująco. Z usług wirtualnych asystentów korzystać możemy również przy dłuższej współpracy. W takiej opcji będziemy przekazywali regularnie część obowiązków danej osobie, a na koniec miesiąca rozliczali się za wykonane usługi. Wykorzystywanie wirtualnych asystentów do pomocy jest szczególnie polecane, jeśli prowadzimy samodzielnie firmę lub pracujemy na stanowisku wymagającym dużego zaangażowania. Zlecanie poszczególnych zadań jest wtedy niezwykle pomocne. Wirtualni asystenci będą również doskonałą alternatywą dla asystentów realnych. Możemy zlecać im pracę według potrzeby, nie będziemy musieli ponosić kosztów utrzymania pracownika oraz nie będziemy wydawali środków na pensje w chwilach, gdy nie mamy żadnych zadań do wykonania. Wirtualni asystenci będą również niezwykle pomocni osobom prywatnym. Jeśli jesteśmy studentami, pracujemy lub prowadzimy swój prywatny projekt np. blog, możemy w razie natłoku obowiązków po prostu zlecić wykonanie danej usługi wirtualnemu asystentowi.